İngiltere Premier Ligi, dünya çapında en iyi futbol liglerinden biri olarak bilinir. Markalaşma açısından, içinde oynayan bazı büyük kulüplere ve oyunculara baktığınızda lig neredeyse kendini satıyor.

Bununla birlikte, Premier Lig logosu başarılı bir şey oldu ve onu görenler ve oyunun hayranları tarafından anında tanınabilir. Lig, dünyanın her yerinden insanları kendine çekiyor, bazıları takımlara tezahürat yapıyor, bazıları sadece iyi futbol izlemek istiyor ve hatta Bahis sitelerinden. Peki Premier League logosu nasıl bu kadar tanınır hale geldi ve bugünkü haline nasıl geldi?

Premier Lig Logosunun Evrimi

Premier League logosunun gelişiminin belki de en büyüleyici yönü, mevcut logoda sponsor olmamasıydı. Ligin bir sponsoru var ama 2016’da yayınlanan yeni logoda lig kurulduğundan beri ilk kez sponsor yok.

Ligin sponsorluğu hâlâ Barclays tarafından yapılıyor ve anlaşma 2022’de bitene kadar da öyle kalacak, ancak artık logoda yer almıyorlar. Geçmişte, lige kim sponsor olduysa rozette de göze çarpıyordu, yani bu sadece Barclays ile bağlantılı bir şey değil.

Logoda her zaman bir aslan vardı, bu ligin İngiltere’nin uluslararası formalarında kullandığı ünlü Three Lions logosuna sahip FA’dan almış olabileceği bir şey. Buradaki düşünce, Premier Lig’in FA’nın ve İngiltere’deki futbolun sadece bir yönü olduğu ve bu nedenle logolarında bir aslan kullandıklarıdır.

Aslanın kafadan vuruşlardan tam vücut çekimlerine kadar farklı görünümlerini gördük ve aslanın bir futbol topuyla logoda yer almasını içeren pek çoğu.

Bugünün Premier Lig Logosu Neye benziyor?

Kime sorduğunuza bağlı olarak, ya mevcut Premier Lig logosunun logonun modern ve basitleştirilmiş bir versiyonu olduğu cevabını alacaksınız ya da size bunun sıkıcı bir versiyonu olduğu söylenecek. Piyasadaki farklı işletme logolarına baktığınızda, bazılarının çok az etki yarattığını ve diğerlerinin de gözünüze çarpacak ve sizi şaşırtacak şekilde tasarlandığını göreceksiniz.

Geçmişte Premier Lig’in marka oluşturmak için yüksek sesle bağıran ve insanlara kendini gösteren bir şirket olması gerekiyordu. Artık buna gerek yok ve logolarının son birkaç yılda çok daha basit bir şeye geri adım atmasının nedeni bu olabilir.

Ligin de sponsorunu çıkarmayı seçmesinin nedeni bu olabilir. Lig, logoda bir sponsora sahip olmanın mali yönüne odaklanmak yerine, dünyanın dört bir yanındaki taraftarlar için basit ve kolayca tanınabilir bir şeye sahip olmak istiyor.